Малко известни факти за морковите.

Доказано е също така, че бета-каротинът предпазва от дегенерация на макулата и сенилни катаракта.

Освен това е доказано, че хората, които пушат и редовно консумират моркови, имат по-малко рак, отколкото хората, които не пушат и консумират моркови. Разглеждайки резултатите от това изследване, можем да кажем, че морковът премахва разрушаването на белите дробове при пушачите.

В съвременната кухня ще откриете морковите навсякъде. От здравословни вегетариански супи до салати. От тях също могат да се направят сокове или да се нарежат на пръчици като суров снакс.

 Оранжевият цвят се дължи на каротеноидите, усвояващи се в човешкия организъм като витамин А.

Редовната консумация на моркови също помагат за намаляване нивата на холестерола, тъй като разтворимите влакна в морковите се свързват с жлъчните киселини.

Срещали са се и моркови в бяло, жълто и оранжево, но сравнително по-рядко.

Може да бъде ефективен и срещу акне, черни петна и проблеми със сухата кожа, тъй като съдържа много витамин А. Може да помогне за облекчаване на сърбеж и обриви по суха кожа, особено през зимата. Сокът от моркови може да се прилага и върху кожата. По този начин е възможно да се постигне максимална ефективност.

Purposeful cookies help to execute specific functionalities like sharing the written content of the морковите website on social networking platforms, acquire feedbacks, and various third-social gathering attributes. Efficiency Overall performance

С изключителното си разнообразие в начина на приготвяне и присъствието си почти навсякъде по света, морковите са познати от векове. Историците смятат, че те са култивирани от гърците и римляните, тъй като се споменават от Плиний Стари и са оценени от император Тиберий.

.. Европейските сортове са боядисани главно в червено-оранжеви цветове, азиатските - в бял, жълти, лилави нюанси.

Познати с полезното си действие срещу ултравиолетовата радиация, морковите имат важно значение и при лечението на сърдечносъдови заболявания и при превенцията на инсулта, като средство за защита от инфекции при рани и белези, за защита на детската кожа, за прочистване на дебелото черво и промиване на токсините.

Морковите също така може да се приготвят и по следните начини:

Антисептичната сила на моркова: Морковът е известен със своите превантивни свойства, както и с инфекции, както и като лечебно и алтернативно лечение. Прилагането на настъргани, натрошени или сварени моркови върху кожата може да премахне инфекциите по кожата.

За справка. Колкото по-интензивен е цветът на кореновата култура, толкова по-високо е съдържанието на хранителни вещества в нея.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *